Kas yra dantų implantas?
Dantų implantacija vienas geriausių pasirinktų gydymo būdų, norint pakeisti trūkstamus dantis. Dantų implantas yra gaminamas iš titano. Šis implantas atstoja natūralaus danties šaknį.
Visa gydymo procesą sudaro du etapai: chirurginis (danties implanto įsriegimas) ir protezavimo (danties uždėjimas ant implanto).
Nedidelės operacijos metu (paprastai taikant vietinę nejautrą) danties implantas įsriegiamas į žandikaulį, kur jis paliekamas 6–24 savaičių laikotarpiui. Šiuo metu implanto arba nematyti, arba matomas tik pats implanto viršus (gijimo galvutė). Šiuo laikotarpiu kaulas glaudžiai susijungia su danties implantu – šis procesas vadinamas osteointegracija.
Pasiekus osteointegraciją, į implantą įsukama metalinė ar keraminė atrama, kuri gali būti naudojama vainikėliui, tiltui ar kitam dantų protezui, pakeičiančiam vieną ar kelis trūkstamus dantis, pritvirtinti. Šis procesas yra vadinamas dantų protezavimu.
Kokios yra pagrindinės gydymo alternatyvos atkuriant trūkstamus dantis?
Yra keletas būdų, kaip pakeisti trūkstamus dantis. Kiekvienas gydymo būdas turi savo indikacijų ir kontraindikacijų.
Implantai gali būti įstatyti toje vietoje, kur trūksta dantų. Tada prie implantų tvirtinami pavieniai vainikėliai arba tiltelis. Implantais galima pakeisti vieną ar kelis dantis, arba panaudoti protezo palaikymui pacientams, kurie visai neturi dantų.
Dantis arba dantys, esantys šalia trūkstamų dantų vietos, gali būti paruošti laikyti tiltelį suteikti atramą, kai pakeičiami trūkstami dantys. Tokio proceso metu dantis šlifuojamas naudojant vietinę anesteziją, o tada laboratorijoje pagaminamas tiltelis. Tiltelis tvirtinamas prie dantų ir pakeičia prarastus dantis. Tam, kad būtų galima pritvirtinti tiltelį, reikalingas tam tikras sveikų dantų skaičius.
Prie dantų tvirtinami nuimami protezai taip pat gali būti naudojami pakeisti gretimus trūkstamus dantis. Visgi tokie protezai nėra pritvirtinti burnoje ir dažnai gali būti mažiau patogūs nešioti, taip pat reikalingas adaptacijos laikotarpis.
Kai nėra visų dantų, gali būti pagamintas visas protezas, kurį palaiko alveolių kraštas (likęs kaulas ir minkštieji audiniai). Tokio protezo dėvėjimo komfortas ir stabilumas iš esmės priklauso nuo kaulo kiekio, o jei kaulo liko mažai, gali būti sudėtinga naudoti tokius protezus. Kartais visos eilės dantų protezo stabilumą galima gerokai pagerinti įsriegiant kelis implantus tvirtinimui užtikrinti.
Ar dantų implantai yra saugūs?
Dantų implantai yra naudojami daugiau nei 30 metų ir buvo įrodyta, kad jie yra saugūs ir efektyviai pakeičia trūkstamus dantis. Milijonai žmonių pasinaudojo gydymo dantų implantais teikiamomis galimybėmis, tuo tarpu šiandien osteointegracija pasiekiame daugiau nei 98 proc. implantų naudojimo atvejų.
Alerginės reakcijos ar dantų implanto atmetimas įvyksta labai retai. Titanas yra vienas iš geriausiai audinių priimamų metalų ir pasižymi tik nereikšmingu metalų toksiškumu.
Nepaisant to, įsriegiant dantų implantus, reikalinga chirurginė intervencija, kuri gali būti kontraindikuotina pacientams su tam tikromis sveikatos būklėmis ar vartojantiems tam tikrus vaistus.
Implanto sriegimo operacija, kaip ir kiekviena chirurginė procedūra, gali sukelti komplikacijų. Procesas turi būti kruopščiai suplanuotas, atsižvelgiant į asmens anatomiją bei implanto artumą jautrioms struktūroms (pvz., nervams, arterijoms, sinusams). Dažnai būtina atlikti išsamius radiografinius tyrimus, kad būtų išvengta sužeidimų. Jūsų odontologas išsamiai aptars su jumis visas rizikas, kurios gali kilti.
Ar dantų implantai tinka visiems?
Daugeliui žmonių, kurių bendra sveikatos būklė yra gera, gali būti taikomas gydymas dantų implantais ir jie gali džiaugtis nuspėjamais ir labai sėkmingais rezultatais. Optimalios dantenų būklės ir veiksmingos burnos higienos išlaikymas yra būtina sąlyga norint taikyti gydymą implantais, nes bakterinės apnašos ir dantenų uždegimas kelia didžiulę grėsmę gydymo sėkmei.
Tam tikros sisteminės būklės gali padidinti nesėkmių ar komplikacijų riziką, nors nėra laikomos tiesioginėmis kontraindikacijomis gydymui dantų implantais.
Tokių būklių pavyzdžiai
- Pacientams, sergantiems cukriniu diabetu, primygtinai rekomenduojama pasiekti tinkamą medžiagų apykaitos kontrolę prieš implantavimą.
- Rūkantiems asmenims gresia didesnė komplikacijų rizika. Dėl šios priežasties, prieš pradedant gydymą implantais rekomenduojama mesti rūkyti, kad padidėtų sėkmingo rezultato tikimybė.
- Pacientai, kurie yra sirgę periodontitu, yra imlesni uždegimui implantų vietose, todėl jie privalo palaikyti optimalią higieną bei reguliariai lankytis pas odontologą.
Kartais tam tikri asmens anatominiai ypatumai gali apsunkinti gydymą implantais arba padidinti nesėkmingo rezultato riziką. Kai kuriems žmonės neturi pakankamai natūralaus sveiko kaulo, reikalingo dantų implantus palaikyti, arba gali būti, kad anatominės struktūros, tokios kaip nervai ir sinuso ertmė gali būti perarti.
Vertinant likusio kaulų kokybę ir kiekį bei siekiant nuspręsti, ar implantai būtų geriausias pasirinkimas ir kokio tipo procedūra bus reikalinga, gali prireikti atlikti tam tikrus rentgenologinius tyrimus, tokių kaip kompiuterinė tomografija.
Ar implantais palaikomi protezai funkcionuoja kaip natūralūs dantys?
Dantų implantai lieka užfiksuoti kaule ir užtikrina normalų funkcionavimą. Pacientai, turintys fiksuotus dantų implantų protezus, gali patogiai kramtyti – labai panašiai, kaip ir tikrais dantimis. Pacientai gali mėgautis maistu, skoniais bei tekstūra taip pat, kaip tuomet, kai turėjo tikrus dantis.
Laikotarpis, per kurį priprasite prie dantų implantų vainikėlių, trunka apie porą savaičių, o daugeliu atvejų pojūtis bus gana panašus į tikrų dantų pojūtį. Paprastai nejuntama, kad yra įsriegti implantai.
Visgi tikrus dantis supa siūlomas periodonto raištis, užtikrinantis labai tikslų suvokimą kramtymo metu. Implantų nesupa periodonto raištis, todėl jei burnoje nebelieka tikrų dantų, spaudimo pojūtis kramtant gali žymiai sumažėti.
Pacientai, naudojantys nuimamą protezą (protezus), kuris yra uždedamas ant implantų, galės džiaugtis protezų stabilumo pojūčiu. Visgi tokie protezai dažnai aprėpia didelę dalį gomurio ar apatinio žandikaulio ir gali sumažinti skonio suvokimą.